Oturma izni

Merhaba sevgili aday öğrenci 🙂

Bu yazıda sana KKTC’de yaptırman gereken oturma izninden bahsedeceğim.

ODTÜ’lü bir öğrenci olacağın için KKTC’de okuduğun süre boyunca Türkiye’ye ya da herhangi bir ülkeye ziyaret imkanın okul zamanı içerisinde çok olmayacak (hatta okuyacağın bölüme bağlı olarak hiç olmayacak bile diyebiliriz). Adada uzun süre bulunacağından dolayı oturma izni almanı öneriyorum. Ancak, oturma izni olmadan da yaşayan öğrenciler mevcut.

Neyse, devam edelim. Oturma izni, pasaportuna işlenen bir damgadan oluşmakta. KKTC’ye giriş ve çıkışlarında buna bakılır. Eğer oturma iznin yoksa senden öğrenci belgen ve adaya eğer nüfus cüzdanınla giriş yapmışsan adaya giriş kağıdın istenir. Oturma izni, senin KKTC’de resmi bir şekilde bulunduğunu belirttiği için başta Yunanistan olmak üzere bazı ülkelerden vize almakta sıkıntı çekebilirsin ancak devlet babamız sağolsun böyle bir durumla karşılaşma riskine karşı kişinin mevcut pasaportunun süresi bitmeden de yeni bir pasaport çıkarttırılmasına olanak sağlıyor. Eğer yurt dışına gitmek gibi bir durum gerçekleşecekse ve vize sıkıntısı doğacağını düşünüyorsan (çok fazla ülke sıkıntı çıkarmaz) pasaportunun yenilenmesini isteyebilirsin.

Oturma iznini alabilmek için aşağıdaki belgeleri önceden hazır etmen gerekli.

1) Öğrenci belgesi – Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden istedikten en geç 2 güne kadar çıkarttırılır
2) Sağlık raporu – Aynı raporu zaten yurt kaydında da isteyecekler
3) Pasaportun aslı ve resimli sayfa, geçerlilik süresi ve son sayfasının birer fotokopisi – Muhaceret yaptırmaya gittiğin yerde de çektirebilirsin ama önceden yanında hazır etmekte fayda var
4) Para – Senelik oturma izni ücreti 100TL civarıydı yanılmıyorsam, hemen her sene fiyat değişir. Oturma izni almaya gitmeden önce öğrenci işlerine son fiyatı sormakta yarar var.
5) 1 adet vesikalık fotoğraf – Eğer vesikalığın yoksa Güzelyurt’ta bulunan Foto Göksel’den çektirebilirsin. Kime sorsan gösterir. Meydan Dürüm’ün yanında bulunuyor.
6) Yurtta kalıyor belgesi – Bunu yurt müdüründen alacaksın.

Bu belgeleri hazır ettikten sonra, Vergi Dairesi’ne gidip muhaceret için geldim diyorsun. Gerekli ücreti ödüyorsun, daha sonra kaymakamlığa gidip pulunu aldıktan sonra (3-4TL) üst kata çıkıp işlemleri hallediyorsun, çok uzun sürmez.

Bütün işlem bu kadar. Vergi Dairesi ile Kaymakamlık arasında yaklaşık 7dk’lık bir yürüme mesafesi var. Aşağıdaki fotoğraftan da yol haritasına bakabilirsin 🙂

Kaymakamlık - Vergi Dairesi Yol Haritası

Bu bir sayfa ve bu yüzden yazar bilgisi yok!
Bu sayfa en son 31 Mart 2016 tarihinde güncellenmiş.