Kıbrıs’ta 1 Ay (Bütçe 1200₺ – 1500₺)
Merhaba arkadaşlar! Bugün size çoğu insanın aklındaki o sorudan -yani gerçekten Kıbrıs’ta su pahalı mı-, neler yiyip içiyorum, neler yapıyorum birazcık onlardan bahsedeceğim. Bakalım Kıbrıs’ta 1 ay bu bütçe ile neler yapıyorum.
1. Faturalar
Aylık bütçem genel olarak 1200₺-1500₺ arasında değişiyor. Kalkanlı’da müstakil bir evde tek başıma yaşıyorum. Temel ihtiyaçlarımdan başlayacak olursam, Kıbrıs’ ta elektrik fiyatları yazlık-kışlık sistem olarak değiştiği için aylık net bir fiyat söyleyemesem de elektrik ve su için 150₺ civarında bir bütçe ayırmam gerekiyor. Bazen kışın çok soğuk havalarda bu sayı biraz artabiliyor. Böyle söyleyince bu fiyat bazılarınıza fazla gelebilir ama unutmayalım ki yazın ve kışın klimam genelde açık oluyor.
2. Yeme-İçme
Gelelim işin en çok merak edilen yeme-içme kısmına. Evet bence su pahalı. 🙂 Eve damacana söylemek, sürekli küçük su almaktan ya da 5 litrelik su almaktan daha mantıklı (Damacana 10₺). Genelde sabahtan dersim olduğu için sabah ve öğle arasını okulda geçiriyorum. Bu da sabah simit veya sandviç, öğlen de yemekhanenin alt katında yemek yiyorum demek oluyor. Market alışverişimi de bu yüzden haftalık yapmaya çalışıyorum. Mesela bir gün canım yemek yapmak istemedi ve dışarıdan yemek söylemek istedim diyelim. Bu öğünüm için içeceğiyle birlikte ortalama 40₺’yi gözden çıkarmam gerekiyor. Daha ucuza bir şey yemek istersem, mesela sadece patates kızartması sipariş verdim diyelim, 18₺ gibi bir para ödemem gerekiyor.
Markete gidip alışveriş yapmak istediğimde de aslında durum çok fazla değişmiyor. Haftalık olarak yaptığım alışverişimde 150-200₺ gibi bir miktarı ayırmam gerekiyor. Haftalık alışverişimde domates, salatalık vb. aynı zamanda yemek yapabileceğim sebzeler, yoğurt, ekmek, yumurta, makarna ve tavuk gibi gıdalar oluyor. Birazcık ne pahalı ne ucuz konusuna da değinmek istiyorum. Aslında bu konu sizin hangi şehirden geldiğinizle de alakalı bir durum.
Aynı zamanda Kıbrıs’ın diğer yerleriyle kıyaslayacak olursam, bence bizim yaşadığımız yer biraz daha ucuzmuş gibi geliyor. Süt ve süt ürünlerini çok seven biri olarak özellikle bu konuda Türkiye’ye oranla daha pahalı olduğunu söyleyebilirim. Aynı fiyata Türkiye’de daha büyük boy bir yoğurt alabilirsiniz 🙂 Kaşar, sucuk, vb. kahvaltılık ürünlerde aynı şekilde ilk başta pahalı gelebiliyor. Kahvaltıya çok düşkün bir insan olarak biraz lükse kaçıp bal, tahin, pekmez almak istediğimde haftalık ayırdığım bütçemin üstüne çıkabiliyorum. Marketlerdeki hazır kahve fiyatları, diş macunu, şampuan da Türkiye’ye oranla biraz daha fazla olabiliyor. Hafta sonu geldiğinde kahvaltı ya da akşam yemeği için dışarı çıktığımda da en az 100₺ gibi bir bütçe ayırıyorum diyebilirim.
3. Ulaşım ve Eğitim
Temel ihtiyaçlarımdan sonra sıra ulaşım ve eğitime geliyor. Ulaşımda genellikle Kalkanlı’dan okula yürümeyi tercih ediyorum ama yine de kendimi garanti altına almak ve Güzelyurt’a gidip gelebilmek için otobüs kartıma 20-30₺ yüklüyorum. Eğitim için ayırdığım bütçe ise genellikle ders notlarının çıktısını almaya ve renkli kalemlere ya da kalemliklere gidiyor diyebilirim. Tüm sınavlarıma yazarak çalıştığım için kalemlerime para harcamayı seviyorum, tişört almak gibi bir şey benim için 🙂
4. Kişisel Bakım ve Eğlence
Son olarak kişisel bakım ve eğlenceye ayırdığım bütçemden bahsedecek olursam, kuaför masrafım Türkiye’ye oranla biraz daha fazla. Genel işlemler yaptırıp kuaförden çıkarken aradaki farkı direkt anlayabiliyorsunuz diyebilirim. Eğlence için de Lefkoşa, Girne ya da başka bir yere gitmek istersem de direkt 100₺ gözden çıkarıyorum. Ama bu eğlencem Kalkanlı ya da Güzelyurt ile kısıtlıysa daha az harcama yapıyorum.
Anlattıklarımı toparlayacak olursam, çok fazla lükse kaçmadan yaşamaya çalışırsanız çok büyük farkların olmadığını fark edebilirsiniz. Umarım karşılaştırma yapabilmeniz adına aklınızda bir şeyler oluşturabilmişimdir. Bir sonraki yazıma kadar görüşmek üzere… 🙂